Sale Sold out
Brand: Amazon Basics
Color: Black
Features:
  • Standby uninterruptible power supply (UPS) with 600VA / 360W battery backup; ideal for home networks, IoT devices, and home entertainment devices. Runtime varies based on power consumption of connected devices. At half load (300VA/180W), the UPS provides approximately 9 minutes of backup power, while at full load (600VA/360W), it provides approximately 2 minutes of backup power
  • Small compact size integrates easily into any home or office environment; 5-foot cord with NEMA 5-15P right angle and 45-degree offset plug (120V - 50Hz / 60Hz)